ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΟΙ: ΚΟΝΤΟΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ( ΑΤΟΜΙΚΑ ) ΚΑΙ ΜΠΕΣΙΡΗΣ-ΣΟΥΛΙΟΣ-ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΥΡΙΔΗΣ ( ΟΜΑΔΙΚΑ ΕΦΗΒΩΝ )-ΠΛΙΩΤΑ-ΧΑΛΔΑΙΟΥ-ΣΟΥΛΙΟΥ-ΧΑΙΤΟΓΛΟΥ ( ΟΜΑΔΙΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ )

Μετά τους παμπαίδες και τις παγκορασίδες μας ήταν η σειρά των εφήβων και νεανίδων μας να φέρουν τους 2 συλλόγους της πόλης μας( Α.Ο.ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ & ΛΕΣΧΗ ΟΠΛΟΜΑΧΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ) στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στο ξίφος ασκήσεως.

Οι αθλητές μας κατέκτησαν 3 χρυσά – 3 αργυρά και 1 χάλκινο στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ που έγινε στο Ο.Α.Κ.Α 15 & 16/2.

Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΝΤΟΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ η οποία νίκησε στον Αιγαλιώτικο τελικό την συναθλήτρια της ΜΑΡΙΑ ΧΑΛΔΑΙΟΥ.

Στο βάθρο των νικητριών ανέβηκε και 3η αθλήτρια μας η ΕΜΥ ΠΑΝΤΕΛΗ επιβεβαιώνοντας έτσι την απόλυτη κυριαρχία των Συλλόγων μας στο συγκεκριμένο όπλο. Θέση στην τελική 8άδα κατέκτησαν οι: ΣΟΥΛΙΟΥ ΑΛ. ( 5η ) – ΠΛΙΩΤΑ Μ. ( 6η ) και ΔΕΣΥΛΛΑ Μ. ( 7η ) φτάνοντας έτσι σε 6 τις αθλήτριες μας που μπήκαν στις πρώτες 8 !!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι υπόλοιπες αθλήτριες μας.

Αναλυτικά : ΠΑΝΤΕΛΗ Μ. ( 10η ) –ΦΟΥΦΛΗ Κ. ( 13η )- ΧΑΙΤΟΓΛΟΥ Ε. ( 14η ) –ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Μ. ( 15η ) –ΠΑΡΙΣΗ Α. ( 17η )-ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗ Δ. ( 19η ) .Η ΜΠΕΣΙΡΗ Μ. τραυματίστηκε και δεν συνέχισε.

Στο ομαδικό των νεανίδων συναντήθηκαν στο τελικό του αγωνίσματος οι 2 σύλλογοι μας. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο  Α.Ο.ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ (ΧΑΛΔΑΙΟΥ- ΣΟΥΛΙΟΥ- ΠΛΙΩΤΑ- ΧΑΙΤΟΓΛΟΥ ) ο οποίος νίκησε την ΛΕΣΧΗ ΟΠΛΟΜΑΧΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ (ΠΑΝΤΕΛΗ- ΔΕΣΥΛΛΑ- ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ- ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗ) με 45-27.

Στα αγόρια ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΣΙΡΗΣ κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο αφού στο τελικό στάθηκε άτυχος χάνοντας από τον Β.ΣΤΑΝΤΣΙΟ του Α.Ο.Ο. Στη τελική 8άδα μπήκε και ο ΡΑΦΑΗΛ ΣΟΥΛΙΟΣ ( 6ος ).

Πολύ καλή η παρουσία και των υπολοίπων αθλητών μας.

Αναλυτικά : ΜΑΥΡΙΔΗΣ Δ. ( 10ος )-ΣΙΑΚΗΡ Σ. ( 13ος )-ΓΙΑΝΝΟΣ-ΡΙΖΟΣ Η. (16ος )-ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ Γ.( 17ος )-ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Θ.(18ος )-ΒΕΡΒΕΡΗΣ Α.( 22ος )-ΚΟΜΝΗΝΟΣ Κ.( 31ος )-ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΣ Θ.( 35ος )-ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ Κ. ( 41ος )-ΚΑΜΠΑΝΙΑΡΗΣ Γ.( 45ος )-ΤΟΥΡΛΟΜΟΥΣΗΣ Γ.( 48ος )-ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΟΣ Β.( 49ος ) –ΚΑΣΙΟΥΡΗΣ Χ.( 56ος ) –ΤΟΥΤΟΥΝΤΖΑΚΗΣ Α.( 58ος )

Στα ομαδικά ο Α.Ο.ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ(ΜΠΕΣΙΡΗΣ- ΣΟΥΛΙΟΣ- ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ- ΜΑΥΡΙΔΗΣ ) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο νικώντας στο τελικό την ομάδα του Αθηναϊκού Ο.Ο. με 45-30. Την 6η θέση κατέκτησε η ΛΕΣΧΗ ΟΠΛΟΜΑΧΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ(ΣΙΑΚΗΡ- ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΥΛΟΥΚΟ- ΚΑΜΠΑΝΙΑΡΗΣ).